Ono što možemo da očekujemo posle tople zime je svakako rana pojava korova, bolesti i štetočina te moramo biti spremni da reagujemo u pravo vreme. Zadnjih godina svedoci smo da su prouzrokovači bolesti (pepelnica, septorioza, rđe) dominiraju i nanose ozbiljne štete po kvalitet i prinos, te broj fungicidnih tretmana u pšenici zavisi svakako od vremenskih uslova kao i od zdravstvenog stanja samog useva tj. pravovremeno odrađenog prvog tretmana koji je značajan da se „požar ne raširi“.
Zbog velikog infektivnog potencijala, kao i povoljnih uslova za širenje patogena, preporuka je da se prvi tretman uradi već u fazi drugog kolenca useva pšenice i ječma. U tom periodu je potrebno redovno obilaziti useve, te ukoliko se detektuje i prisustvo korova radnoj smesi dodati i herbicid.
Herbicid na koga u potpunosti možemo da se oslonimo, naročito kada je u pitanju suzbijanje korova kao što su prilepača i palamida. Odličan je i u suzbijanju gorušice, mišjakinje, štavelja, ambrozije, kamilice, poponaca i drugih korova u strnim žitima.
Fungicid OLIMP je odličan izbor kako u prvom tretmanu kada još uvek nismo sigurni šta će od bolesti dominirati, tako i za tretman protiv fuzarioze klasa. Ukoliko se primenjuje za suzbijanje bolesti lista, preporuka je da se primeni u količini 0,5-0,6 l/ha, dok ako se primenjuje za suzbijanje prouzrokovača fuzarioze klasa pšenice, količinu primene treba povećati na 0,8 l/ha.
Osim primene sredstava za zaštitu bilja pšenice, odnosno herbicida i fungicida za pšenicu, važno je primeniti i folijarno prihranu.
Folijarna prihrana može da pomogne da se lakše prebrode kritične faze razvoja određenih kultura, što rezultira višim prinosima i kvalitetnijim rodom, te je u ovoj fazi preporuka da se primeni specijalizovano biostimulativno đubrivo za pšenicu SPEED for GRAIN.