Jabukin smotavac (Cydia pomonella) predstavlja ekonomski najznačajniju štetočinu sa kojom se proizvođači jabuke suočavaju u toku proizvodnje. Ova štetočina spada u tzv. primarne štetočine jer njene larve prouzrokuju direktno propadanje plodova koje se javlja u vidu crvljivosti. Usled propadanja plodova narušava se prinos, što dalje prouzrokuje velike ekonomske gubitke za proizvođača.
Koncept pouzdane zaštite plodova jabuke od crvljivosti sastoji se od niza mera koje moraju da se ispoštuju, kako bi rezultat biobio dobar a podrazumeva redovno praćenje štetočine i pravilan izbor kao i pravovremenu primenu insekticida. Pre svega bitno je da se pomoću feromonskih klopki prati let leptira jabukinog smotavca i na osnovu brojnosti uhvaćenih leptira donosi se odluka o momentu suzbijanja. Odabir insekticida za ovu namenu je veoma važan, jer se mora voditi računa o mehanizmima delovanja insekticida, jer ne deluju svi insekticidi na iste stadijume ove štetočine, dakle, svaki insekticid ima svoje mesto u strategiji zaštite, odnosno pozicionira se u određenom momentu.
Insekticid Delegate 250 EG nastao u laboratorijama kompanije Corteva je apsolutni favorit u zaštiti jabuke i kruške od štetočina. Zašto?
Pored navedenog, karakteriše ga kratka karenca od svega 7 dana,a važno je istaći da se samo 25 dana nakon primene insekticida aktivna materija ne može detektovati u plodovima.
Da bi se sa jabukinim smotavcem izborili efikasno i na pravi način, mora se propisati i ispoštovati kompletna strategija primene insekticida. Kompanija Agromarket već godinama unazad sa velikim uspehom primenjuje svoju strategiju suzbijanja jabukinog smotavca koja proizvođačima obezbeđuje zdrave, kvalitne i čiste plodove bezbedne za ljudsku upotrebu.
Jabukin smotavac (C. pomonella) u našim agroekološkim uslovima razvija pune dve generacije, a zbog sve dužih i toplijih leta neretko i treću generaciju. Od presudnog značaja za uspešnu zaštitu plodova je suzbijanje prve generacije, a nakon toga i druge generacije. O trećoj, samo na osnovu praćenja feromosnkih klopki.
Agromarket strategija suzbijanja prve generacije:
Agromarket strategija suzbijanja druge generacije:
1. EXIREL (0,6 l/ha) - tretman pozicionirati nakon očitavanja maksimalnog leta leptira i na početku piljenja larvi druge generacije
2. DELEGATE 250 WG (0,4 kg/ha) - 10 – 12 dana nakon prethodnog jer predstavlja nastavak suzbijanja larvi
3. MAYOR (3,0 kg/ha) – tretman ovim isnekticidom treba uraditi 10 – 12 dana nakon prethodnog
U strategiju je ubačen insekticid MAYOR sa izrazito larvicidnim delovanjem. Karakterišu ga kratka karenca i odlična toksikološka svojstva što ga čini idealnim partnerom u integralnoj zaštiti jabuke. Ukoliko se u ovom periodu primeti pojava lisnih vaši i ukoliko se ukaže potreba za njihovim suzbijanjem, kao sjajna alternativa insekticidu MAYOR jeste primena insekticida AFINEX 20 SP, koji pored “aficidnog” (deluje na vaši) delovanja ima odličnu efikasnost pri suzbijanju larvi jabukinog smotavca. Primenom insekticida AFINEX 20 SP (0,5 kg/ha) istovremeno mogu da se suzbiju obe štetočine.
Nakon insekticida DELEGATE 250 WG, a takođe i kao nastavak u strategiji suzbijanja za svaku generaciju jabukinog smotavca može da se primeni biološki insekticid CARPOVIRUSINE EVO 2 u količini od 1,0 l/ha. Ovaj insekticid u sebi sadrži aktivnu materiju u obliku virusa - granulovirusa, koji je specifičan za suzbijanje larvenih stadijuma jabukinog smotavca. Ono što izdvaja bioinsekticid CARPOVIRUSINE EVO 2 je da se može u zasadu jabuke primenjti i do 10 puta godišnje, a zbog svoje kratke karence od svega 3 dana, pogotovo je pogodan za poslednje tretmane jabuke ukoliko dođe do razvijanja treće generacije ove štetočine.
No, nije samo DELEGATE 250 WG pouzdano rešenje za jabuke, već je i savršeno rešenje za kriškinu buvu!
Obična kruškina buva (Cacopsylla pyri) je najznačajnija štetočina kruške. Mnogi zasadi kruške su prosto nestali sa mape proizvodnje, a u isto vreme vrlo retko se podižu novi zasadi samo zbog agresivnosti tj. "nerešivosti” ove štetočine. Kontrola ove štetočine zahteva dobro poznavanje njene biologije i stalno prisustvo stručnog lica u voćnjaku. Štetni su svih pet larvenih stadijuma, koji se hrane sišući sokove biljaka. Višak hrane (prostih šećera) izbacuju u vidu medne rose, na koju se naseljava gljiva čađavica. Napadnuti biljni delovi dobijaju crnu boju, a plodovi gube tržišnu vrednost.
Zbog životnog ciklusa i načina života, borbu protiv kruškine buve počinjemo već krajem januara - tokom februara, a vrlo često završavamo nakon berbe. I kao kod prethodne štetne vrste, obavezna je kombinacija insekticida različitih mehanizama delovanja jer svaki od njih deluje na određenu fazu razvoja kruškine buve.
Insekticid DELEGATE 250 WG se savršeno uklapa u program zaštite od kruškine buve. Pozicioniramo ga posle formiranja plodova npr. od sredine maja meseca, baš kada je i pritisak štetočine najjači. Insekticid DELEGATE 250 WG deluje na larvene stadijume štetočine, a najbolju efikasnost ispoljava na prva tri larvena stadijuma. Iskustva sa terena nam pokazuju da DELEGATE 250 WG ima velik uticaj i na smanjenje populacije imaga ove štetočine.