Kako povećati prinos suncokreta?

Suncokret (Helianthus annuus) se ubraja u jednu od najznačajnijih uljanih kultura na svetu koji se gaji na približno 27 miliona hektara. Koristi se prvenstveno za proizvodnju ulja, naročito u Evropi.

Površine u Srbiji iz godine u godinu variraju (oko 200.000 ha), a u poslednje vreme smo svedoci da je to jedna vrlo profitabilna biljna vrsta, veoma adaptibilna na različite uslove gajenja i sa trendom rasta u proizvodnji. Sama proizvodnja suncokreta nije zahtevna, ali svakako postoje limitirajući faktori koji u većoj ili manjoj meri utiču na smanjenje prinosa. Sa uvođenjem novih tehnologija tj gajenjem hibrida koji su otporni na određene herbicide (TBM, Clearfield…), korovi mogu da se drže pod kontrolom i rešavaju sa jednim ili dva herbicidna tretmana. Međutim, ono što nam se svake godine potkrade, ili se prosto zanemari su bolesti. U zavisnosti od klimatskih faktora značaj parazita koji se javljaju na suncokretu se menja iz godine u godinu, ali je sigurno da svi oni, bez obzira na jačinu napada smanjuju prinos suncokreta i do 30-50%

Da bi gajenje suncokreta bilo uspešno i rentabilno, neophodno je od setve do žetve pravilno i blagovremeno izvesti sve predviđene agro mere, a naročito mere zaštite, kako bi se očuvao visok prinos zrna i njegov kvalitet.

Najznačajnije bolesti koje se svake godine javljaju (u većem ili manjem obimu) su:

  • plamenjača suncokreta (Plasmopara halstedi),
  • siva pegavost (Septoria helianthi),
  • crna pegavost (Phoma macdonaldi),
  • siva trulež (Botrytis cinerea),
  • bela trulež (Sclerotinia sclerotiorum).

Svakako su štete od ovih bolesti mnogo manje, ako izaberete hibride koji genetski imaju toleranciju na ove bolesti, međutim, ne možemo baš skroz da izbacimo ovaj otežavajući faktor u proizvodnji.

Najvažnije mere u kontroli bolesti su plodored, prostorna izolacija i setva zdravog, sertifikovanog semena. Kao dopunska i vrlo značajna mera je primena fungicida. Kompanija Agromarket u svojoj bogatoj paleti fungicida ima preparat UGO koji je bazi a.m. piraklostrobin.

Ova aktivna supstanca inhibira disanje gljiva i na taj način sprečava klijanje spora, širenje micelije i sporulaciju.

Preparat UGO se primenjuje u količini 0,4-0,8 l/ha od faze 7 listova do kraja cvetanja.

Kada primenite UGO na ovaj način doprinosite očuvanju zdravih listova, zdave biljke, te dužem nalivanju zrna, a samim tim i većim prinosima.

Takođe, jedna od preporuka kompanije Agromarket je svakako istovremena upotreba kombinacije folijarnih đubriva Fitofert Bormax 20 (1,0 kg/ha) + Fitofert Speed-S (2,0 l/ha) u periodu cvetanja. Odavno je dokazano da se suncokret ubraja u kulture koje su veoma osetljive na nedovoljnu količinu bora. Najveći značaj bora u ishrani biljaka ogleda se u procesu oplodnje, jer bor veoma povoljno deluje na klijanje polena, rast i stabilnost polenove cevčice, te se dodatkom ove kombinacije doprinosi stvaranju dobrih, kvalitetnih i stabilnih prinosa. U sezoni koja je pred nama i za koju se kaže da može biti rekordna po površini, potrudimo se i da prinosi budu maksimalni jer to garantuje visoku profitabilnost. A pre toga, svakako preventivna zaštita suncokreta od prouzrokovača bolesti je osnov i za prinos i kvalitet.

Za visoke prinose i uspešnu godinu odaberite najbolje pesticide i primenite ih u pravom momentu uz pomoć naše stručne službe – jer svako zrno vredi!

Pozovi Agromarket stručnu službu za više informacija i saveta o primeni preparata.